Highland cattle

Menu


Social Media

follow EFNCP on Facebook
HNV Showcases

Западна Стара планина в България

Ниските части на планината

Изоставянето на земитеИзоставянето на земите е проблем, който се наблюдава във всички тревни местообитания и представлява изключително голяма заплаха за земеделските земи с висока природна стойност в Западна Стара планина. След периода на прехода в България това беше районът с най-драматичен спад в броя на селскостопанските животни (над 90 %). По-малко от 30 % от ливадите в района все още се косят. Ниско-интензивните практики за пашуване са преустановени най-вече в пасищата, които се намират на по-големи разстояния от населените места или на по-голяма надморска височина. Упадъкът на традиционните системи за паша оказва пряко негативно въздействие върху флористичното биоразнообразие и води до структурна промяна на ландшафта – от открит в закрит (храстова и дървесна растителност).
forestНай-голяма част от територията на Западна Стара планина (60 %) е заета от гори. Половината от широколистните са букови гори (Fagus sylvatica, F. moesiaca), някои от които на възраст 100-320 години. В близост до населените места неизменна характеристика са горите от дъб (Quercus frainetto, Q. cerris, Q. dalechampii) и габър (Carpinus betulus) Иглолистните гори са борови насаждения, както и от стари смърчови гори (Picea abies). Горите в района са застрашени от неустойчиво горско управление, масови нелегални сечи, експлоатация на кариери, а също и от планове за големи ски курорти.
ловен сокол Пасищата и ливадите в Западна Стара планина са полу-естествени местообитания от голямо значение за опазването на грабливите птици като ловен сокол (Falco cherrug), орел змияр (Circaetus gallicus) и скален орел (Aquila chrysaetos); на птици, гнездящи във влажните ливади като дърдавеца (Crex crex); и за птици, зависещи от храсталаците като планинския кеклик (Alectoris graeca) – всички са приоритетни видове според Директивата за птиците. Египетският лешояд (Neophron percnopterus) и белоглавият лешояд (Gyps fulvus) са вече изчезнали в следствие на намаления брой на животните (и съответно на мършата).
Сухи пасищаПолу-естествените сухи затревени площи върху варовик са най-разпространеният тип местообитание в ниските и средно-високите планински зони в района. Традиционно са използвани за паша, а тези на полу-сухите почви - за коситба. Пекратяването на животновъдната дейност и недоизпасването водят до превземане на пасищата от храстовидна растителност - шипка (Rosa canina), боровинка (Rubus sp.), глог (Crataegus sp.) и дива круша (Pyrus communis) и постепенна загуба на това важно местообитание (ЕС код 6210).
Lycaena disparМезофилните ливади се развиват на периодично заливани крайречни тераси в равнините до 800 м височина и се определят като низинни сенокосни ливади (6510). Тези затревени площи зависят от късната коситба или паша (около 1 ЖЕ/ха) и от ограничената или никаква употреба на торове за запазването на флористичното им богатство. Според това, колко отдалечени са от населените места, те са застрашени от изоставяне, недоизпасване или преизпасване. Пасища, които са до известна степен нитрифицирани или превзети от рудерална растителност, са хранителна база (лапад и киселец(Rumex sp.). за пеперудата Lycaena dispar (вид защитен от Приложение II на Директивата за местообитанията).
угарВ близост до населените места могат да се видят мозайки от ниско-интензивна обработваема земя и овощни градини. На тях се отглеждат зеленчуци и плодове, а след прибирането на реколтата животните изпасват растителните остатъци и оставената на угар земя. На много места те граничат с крайречни гори, ливади, мочурища и храсталаци. Това са важни местообитания за някои видове пеперуди и пойни птици, но са застрашени заради ограничените социални и икономически възможности в селските райони.
Anacamptis papilionaceaПолуестествените сухи пасища върху варовик в Западна Стара планина са местообитание за поне 5 вида орхидеи, включително пеперудоцветния салеп Anacamptis papilionacea.

 
Logo Printversion EFNCP
European Forum on Nature Conservation and Pastoralism
Online: http://www.efncp.org/hnv-showcases/bulgaria/bg/western-stara-planina/low-mountains/
Date: 2024/03/29
© 2024 EFNCP – All rights reserved.